Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Oroszországból hazafelé, a repülőgép fedélzetén adott interjút a miniszterelnök a neves svájci lapnak.
Nyitókép: képernyőfotó az interjúból / Youtube
Mint a Mandiner is megírta: Orbán Viktor pénteken a Kremlben találkozott Vlagyimir Putyinnal. A moszkvai békemissziójáról visszafele tartó miniszterelnökkel készített interjút a svájci Die Weltwoche.
A találkozó különleges jelentőséggel bírt, kezdte a riporter a beszélgetést. Orbán nem először találkozott Putyinnal, hiszen ez már a 14. megbeszélésük volt, így már ismerik egymás mozdulatait, mint két régi teniszező.
A találkozó célja a béke megteremtése volt, és Orbán elmondta, hogy a találkozót teljes titokban szervezték, miután előzőleg Kijevben járt és találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Orbán Viktor elmondta, hogy három kérdésben is kikérte Vlagyimir Putyin véleményét.
A kormányfő kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy hálás Putyinnak a nyílt és őszinte megbeszélésért, de nem árulta el, hogy az orosz elnök milyen válaszokat adott a három kérdésre.
A kormányfő teljes, angol nyelvű interjúját a repülőn itt nézheti vissza:
Orbán Viktor az terjúban elmondta, hogy kritikák érik, mert egyesek túl barátságosnak tartják Putyinnal.
Ezzel szemben hangsúlyozta, hogy ő a magyarok és a béke pártján áll.
Azért tárgyal Putyinnal, mert a legrövidebb utat keresi a háború befejezéséhez és a béke megteremtéséhez. A találkozó megszervezése komoly logisztikai kihívás volt, mivel az információkat titokban kellett tartani. Orbán elmondta, hogy keresztény indíttatásból cselekszik, mivel a béke morális kérdés.
A találkozón Orbán több kérdést intézett Putyinhoz: mit gondol a már meglévő béketervről, mit gondol a kínai és brazil béketervről, valamint hogy látja Európa biztonsági architektúráját a háború után. Putyin szerint a valódi tárgyalások csak mindkét fél részvételével történhetnek, és bár nem optimista a tűzszünet lehetőségét illetően, hajlandó volt megfontolni Orbán javaslatát. Orbán célja az volt, hogy közvetlen kommunikációt teremtsen az orosz vezetővel, mivel hosszú idő óta ő volt az első nyugati vezető, aki személyesen találkozott Putyinnal.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a béke elérése nem lehet bürokratikus folyamat, politikai vezetők kellenek hozzá, akik képesek újranyitni a diplomáciai kapcsolatokat és kommunikációs csatornákat. A találkozó egy fontos lépés volt ebben az irányban.
Orbán kijelentette, hogy a béke érdekében folytatja a munkát, és hétfőn újabb meglepő lépésre készül, amelyről a sajtó fog beszámolni.
Orbán szerint a béke megteremtése közös cél, amely mindkét fél számára hosszú távú megoldást kínálhat.
***